ANALİZ TALEP FORMU 

 

www.osl.ankara.edu.tr

Enstitümüz Laboratuvarlarında OSL, TL ve ESR Teknikleri ile tarihlendirme veya aynı yöntemler ile bir tarihi eserin tescili ücret karşılığında yapılmaktadır.

OSL, TL ve ESR Teknikleri ile tarihlendirilmesi yapılacak numuneler alınmadan önce mutlaka enstitümüz ile iletişime geçilmeli ve alınan bilgiler doğrultusunda hareket edilmelidir. Aksi takdirde numune kabul edilmez.

Numuneler fiziksel ve kimyasal işlemlerden geçirileceği için tekrar iadesi isteniyorsa açıkça belirtilmelidir. İadesi istenmediği durumda analizi yapılan numune 3 ay bekletildikten sonra imha edilir. ESR tarihlendirmelerinde numuneler ışınlandığı için tekrar kullanımı mümkün olmayabilir ve sadece doğal örnekler iade edilir.

Sonuçların teslim süresi  örnek miktarına ve çeşidine bağlı olarak 2-6 ay olarak değişmektedir. ESR tarihlendirmesinde bu süreler; numunenin “hazır” olarak gelip gelmediğine, numune miktarına ve yıllık doz tayinindeki metoda bağlı olarak; 2-6 ay arasında değişebilir.

 Tarihlendirme Talep Formu

 

TARİHLENDİRME İÇİN NUMUNE TOPLAMA

 Resim 1: OSL numunesi almak için gerekli araç ve gereçler…

Resim 2 : Numune alınacak bölge ve zemin uzmanlar tarafından, titizlikle belirlenmeli…

Resim 3: Zemine uygun boru seçilmeli, çakarken çok dikkatli olmalı ve boru mümkün olduğunca kıpırdatılmamalı.Boru zemine iyice gömülmeli ve içinin tamamen dolduğundan emin olunmalı…

Resim 4: Çıkartırken de son derece dikkatli olunmalı,, çok fazla numuneyi hareket ettirmemeli, gerekirse etrafı açılmalı(Daha sonra etrafından alınan bu toprak yıllık doz hesabı için kullanılabilir)

Resim 5:Borunun etrafından alınan numune yıllık dozun tayini için kullanıcaktır.
Resim 6:Numune alınan zeminin boru dikkatlice çıkarıldıktan sonraki görünüşü…

Resim 7:Boru zeminden çıkarıldıktan hemen sonra ağzı ve çevresi önce gazete kağıdı daha sonrada ışık geçirmez bir poşetle kaplanmalı ve laboratuvara ulaşıncaya kadar hareket ettirmemeye özen göstermelidir.Borunun içinin tamamen dolması(silme) ve numunenin borunun içinde hareket etmemesi, sağlıklı bir değerlendirme için son derece önemli…
Enstitü hesap numarası ve başvuru adres bilgilerine erişmek için tıklayınız.